Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii
O Nas
I Katedra Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest jednostką naukowo-dydaktyczną skupiającą się na diagnostyce, leczeniu oraz badaniach naukowych w zakresie pediatrii. W jej skład wchodzą Kliniki specjalizujące się w różnych dziedzinach pediatrii, w tym:
- Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii: Specjalizuje się w opiece nad dziećmi z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi.
- Klinika Pediatrii, Diabetologii, Endokrynologii i Nefrologii: Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób metabolicznych, endokrynologicznych oraz nerek u dzieci.
- Klinika Pediatrii, Patologii Noworodka i Chorób Metabolicznych Kości: Skupia się na opiece nad noworodkami oraz diagnostyce i leczeniu chorób metabolicznych kości.
- Zakład Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej: Prowadzi badania naukowe oraz analizy statystyczne w dziedzinie medycyny pediatrycznej.

Ponadto, w strukturach I Katedry Pediatrii funkcjonują laboratoria, takie jak Medyczne Laboratorium Onkologii i Hematologii Oncolab im. WOŚP oraz Pracownia Pediatrycznej Opieki Paliatywnej, które wspierają diagnostykę i leczenie pacjentów.
Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi mieści się w Uniwersyteckim Centrum Pediatrii im. Marii Konopnickiej przy ul. Pankiewicza 16 (ul. Sporna 36/50) w Łodzi.
W Klinice prowadzone są badania dotyczące patogenezy i skuteczności terapii dziecięcych chorób onkohematologicznych, takich jak: białaczki i chłoniaki, hemofilia, zespoły niedoborów odporności oraz inne genetycznie uwarunkowane schorzenia przebiegające z ryzykiem nowotworzenia tj. np. stwardnienie guzowate. W ostatnich latach realizujemy wiele prestiżowych projektów badawczych finansowanych przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki oraz Agencje Badań Medycznych.

Kierownik Kliniki
prof. dr hab. med. Wojciech Młynarski
Od 2007 profesor i kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. W latach 2002-2004 odbył staż naukowy podoktorski w Department of Genetics and Epidemiology, Joslin Diabetes Center, Harvard Medical School w Bostonie. W latach 2004-2008 odbywał kolejne staże naukowe w USA jako visiting researcher, afiliowany przez Harvard Medical School.
Jest członkiem wielu towarzystw naukowych w kraju i zagranicą. Jest między innymi prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, członkiem Rady Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne oraz Zespołu ds. Chorób Rzadkich Ministerstwa Zdrowia, koordynatorem krajowym ewakuacji z Ukrainy dzieci z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi w ramach SAFER Ukraine. Jest autorem lub współautorem ponad 420 publikacji naukowych, publikowanych w takich czasopismach, jak m.in. „New England Journal of Medicine”, „Nature Communication”, „Nature Clinical Practice Neurology”, „Blood, Leukemia”, „Haematologica”, „Diabetes”, „Diabetes Care”, „Diabetologia” czy „Clinical Cancer Research”.
Jest specjalistą pediatrą, onkologiem i hematologiem dziecięcym oraz endokrynologiem i diabetologiem dziecięcym. Poza pracą naukową jego głównym zainteresowaniem klinicznym jest racjonalne postępowania w stanach zagrożenia życia w pediatrii oraz diagnostyka molekularna i leczenie w chorobach rzadkich u dzieci.
Dane kontaktowe do Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii:
Telefon do sekretariatu: +48 42 617 77 50
Struktura kliniki:
- Oddział Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dzieci Młodszych (Oddział VII): Skierowany do dzieci młodszych wymagających specjalistycznej opieki onkologicznej i hematologicznej.
sekretariat oddziału tel. 42 617 77 35
- Oddział Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dzieci Starszych (Oddział VI): Dedykowany starszym dzieciom z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi.
sekretariat oddziału tel. 42 617 77 54
- Oddział Leczenia Jednego Dnia Onkohematologii Dziecięcej: Oferuje diagnostykę i leczenie w trybie jednego dnia dla pacjentów onkohematologicznych.
sekretariat oddziału tel. 42 617 79 57